Kalkulátor optimální krmné dávky
Spočítejte si optimální krmnou dávku pro Vašeho mazlíčka.

Štěňata na granulích v dospělosti trpí střevními problémy častěji než psi na čerstvé stravě

stene_clanek

U štěňátek krmených granulemi je v dospělosti o 29 % vyšší pravděpodobnost trávicích problémů než u psů, kteří baští čerstvou stravu a jídlo lidské kvality. Dokládají to výsledky průzkumu finské univerzity, která se rozhodla odhalit souvislosti mezi střevním mikroprostředím a imunitou zvířete.

Strava hraje klíčovou roli v udržení rovnováhy střev. Ovlivňuje mikrobiom, střevní bariéru i fyziologii střev, a tím pádem i imunitu psa. Přesto je výzkum finského kolektivu spíše ojedinělý. Průřezová epidemiologická studie na základě dlouhodobých dat zkoumala souvislosti mezi stylem stravování psů v raném věku a výskytem chronického průjmu v pozdějším věku.

Chronický průjem (neboli chronická enteropatie) je v podstatě jakékoliv onemocnění střev, které nemá zánětlivý charakter, a trvá více než 3 týdny. Pro pejsky je průjem, především ve vyšším věku, velmi vyčerpávající a problémy s trávením nebo vstřebáváním potravy jim brání vzít si z jídla, co potřebují. Tím pádem dostatečně nevyživují tkáně a nemění stravu v energii, takže jsou slabší a unavenější. 

Poruchy trávení vedou i k dehydrataci, k nerovnováze minerálů zodpovědných za životně důležité procesy v těle, k nesprávnému poměru mezi kyselými a zásaditými látkami a podvýživě. Je nasnadě, že pes s takovými problémy je pak náchylnější ke vzniku dalších onemocnění.

Ultra zpracované krmivo může způsobovat záněty a nádory

Anna Hielm-Björkman a kolektiv z helsinské univerzity ve Finsku sledovali krmení mezi lety 2009 až 2019 u více než 7 tisíc majitelů psů. Cílem bylo zjistit, jaký vliv mělo mezi 2. až 6. měsícem života na střeva v dospělosti. Širokou škálu vzorků rozdělili do tří kategorií: krmivo pro psy, tepelně upravené jídlo v lidské kvalitě a nezpracované potraviny.

Dospěli k jednoznačnému závěru, že čerstvé potraviny zpracované citlivým způsobem nebo vůbec u štěňat a mladých psů (6–18 měsíců) nejenom, že nevyvolají chronický průjem, ale fungují taky jako významný ochranný faktor proti vzniku těchto potíží. Oproti tomu u 22 % psů krmených granulemi, tedy průmyslově zpracovanými krmivy, vznikly chronické problémy už v roce a půl. Celkově je podle výzkumu u psa na suchém krmivu riziko chronického průjmu o 29 % vyšší.

I pro seniory má jídlo ze skutečných surovin spoustu benefitů:

Krmení ultra zpracovaným suchým krmivem je jednoznačně nezanedbatelným rizikem pro vznik potíží v dospělosti. Kvůli složení i zpracování se od skutečného jídla zásadně liší přinejmenším poměrem makroživin, proteinů, tuků a sacharidů.

Suché krmivo pro psy obsahuje emulgátory, barviva a látky zlepšující chuť. Vysoká teplota při zpracování bílkovin a sacharidů vyvolává Maillardovy reakce, při kterých vznikají sloučeniny s rakovinotvornými vlastnostmi, se schopností poškozovat DNA a přivodit cukrovku, která se zdaleka netýká jen lidí. Tohle všechno má v těle na svědomí spoustu neplechy v podobě chronických zánětů a poškozování životně důležitých orgánů.

Pracujme s tím, co už víme

Obsah krmných aditiv na bázi sacharidů je obrovský, avšak o jejich jednotlivých účincích nebo celostních dopadech na trávicí systém víme jen velmi málo. Iniciátorka průzkumu Hielm-Björkman se pro magazín New Scientist nechala slyšet, že zatím není úplně jasné, proč průmyslově zpracované krmivo způsobuje nemoci, ale na vině by mohly být právě sacharidy, kterých psi tolik nepotřebují. "Mnoho lidí se učí, že krmivo pro psy představuje vyváženou stravu, ale když začnete v psí stravě využívat jiné potraviny, uvidíte, že mnoho nemocí zmizí," dodává.

Co všechno a v jak velké míře se podílí na vzniku fatálních střevních problémů, zatím není možné komplexně vyhodnotit a dokázat. Ale máme k dispozici data, na základě kterých dostávají majitelé pejsků možnost přistupovat ke stravě od začátku soužití se čtyřnohým přítelem uvědoměle a významně tak ovlivnit jeho budoucnost.

Co se týče našich menu, splňují všechny nároky na vyvážený a perfektně stravitelný jídelníček. Ať už máte doma štěně, dospělého psa nebo psího seniora, důkazy o tom, že výše zmiňovaná studie ani veterináři, kteří s námi spolupracují, nelžou, uvidíte sami v rámci dnů a týdnů. Postarejte se svému psovi i sobě o šťastnou společnou budoucnost.

Zpět do obchodu