Kalkulátor optimální krmné dávky
Spočítejte si optimální krmnou dávku pro Vašeho mazlíčka.

Jak zastavit průjem u psa? Změňte mu stravu!

dog-gcb9be7bcf_1920

Není to důvod, proč si pořizujeme čtyřnohé kámoše, ale v průběhu jejich života se tomu nejde vyhnout a jednoduše se musíme věnovat i jejich exkrementům, které nás upozorní, že se něco děje. Nejdřív bychom měli pochopit, co jej způsobuje, pak jak průjem u psa zastavit.

Podle Ernesta Warda, DVM, je průjem „výsledkem zvýšené rychlosti průchodu výkalů střevem v kombinaci se sníženým vstřebáváním vody, živin a elektrolytů“. Dá se říct, že sám o sobě není nemocí, ale spíš příznakem problému. Obvykle ho mají na svědomí bakterie, viry, paraziti a jiné. Můžeme díky němu taky zjistit, co všechno nás miláček vstřebal za našimi zády.  

Psí žaludeční problémy se od těch lidských příliš neliší. Pes mohl něco špatného sníst, má alergii, je ve stresu ze změny prostředí, špatně snáší krmivo nebo je nemocný. Je potřeba zjistit, co průjem mohlo způsobit, a teprve potom průjem u psa zastavit. Nebo se o to alespoň pokusit. 

Akutní průjem u psa můžete zkusit zastavit samoléčbou. Doporučuje se psovi nedávat den nažrat, aby si střevní trakt odpočinul, dohlédnout, aby měl dostatečný přísun vody, protože průjem odvodňuje, a pak podat stravu, která není nijak dráždivá pro trakt. S veterinářem se ale poraďte tak jako tak, někdy jsou problémy tak vážné, že na ně sami nevyzrajete. Nicméně pokud pes zvrací a jeho stolice obsahuje krev, může jít o otravu a hrajete o vteřiny.

Řídkou stolici mohou mít psi i dlouhodobě, tady je pak třeba udělat podrobnější rozbor exkrementu na veterině. Veterinář vám může položit následující otázky a měli byste být připraveni odpovědět:

- Sežral něco, co nemá s jídlem nic společného, nebo něco, co by mu mohlo podráždit žaludek?

- Kolik vypil vody?

- Jakou měl stolici (konzistence a barva)?

- Jak často má průjem?

- Může být také docela užitečné uložit si vzorek stolice pro případ, že by ji váš veterinář potřeboval vyšetřit. Pokud máte více psů, nezapomeňte zkontrolovat, zda mají všichni stejné příznaky, nebo se to týká jen jednoho z vašich chlupáčů.

pexels-andres-ayrton-6578837

 

5 tipů, jak zastavíte průjem u psa

1. Zahajte okamžitou hladovku. Žádné pamlsky, žádná večeře. Alespoň 12-24 hodin nechte pejska bez žrádla.

2. Vůbec není od věci použít lidský nápoj Smecta. Dávkování odvoďte od váhy psa, obecně platí, že větší pes by měl vypít tři sáčky za den. Dostanete je do něj stříkačkou. Strčte ji do koutku psa, jemně mu nadzvedněte hlavu, masírujte hrdlo a pomalu vytlačte do krku celý obsah.

3. Od průjmu pomůže i černé uhlí, které bez předpisu koupíte v lékárně. Dávkování se i tady odvíjí od váhy pejska.

4. Na první krmení jděte opatrně. Zvolte něco, co mu nepodráždí žaludek jako například vařené kuřecí, krůtí nebo králičí maso s rozvařenou rýží. 

5. Pokud podáváte nějaký lék, krmíte dietně a pejsek má i po třech dnech stále tekutou stolici, nebo se v ní dokonce začne objevovat krev, navštivte veterináře.

Aby se váš pejsek průjmům vyhnul dlouhodobě, potřebuje kvalitní stravu. V BiBi FOOD víme, jak se postarat o to, aby měl zdravé zažívání a nehrozily mu žádné fatální problémy.

Psí vyměšování je stále zahaleno tajemstvím

Nevydá to zrovna na detektivku, ale některým psím zvykům stále nerozumíme. Studie z roku 2013 například uvádí, že psi různých plemen mají při úlevě tendenci vyrovnávat se s magnetickým polem Země. Taky mají někdy potřebu své nebo cizí psí exkrementy jíst. Proč, to by nám ale museli říct oni sami.

Co s jistotou víme je, že vyměšování nám u psa mnohé napoví o jeho zdravotním stavu. Nejenom průjem u psa může naznačovat potřebu návštěvy veterináře. Že něco není v pořádku, signalizuje i barva, konzistence, složení bobku a povlak kolem něj. Když tohle všechno znalecky vyhodnotíte, zjistíte, jestli pes krvácí ze stolice, má parazity nebo jiné nemoce. Pokud varovné signály spatříte u dvou várek hovínek, tedy v rozmezí 24 hodin, je ideální čas vydat se na veterinu, aby vám jak zastavit průjem u psa poradil veterinář.

Psí výkaly, jak jsme už naznačili výše, mají své parametry. Rozdělili jsme je do těchto čtyř skupin, ke kterým je potřeba uvést detailnější informace.

Barva psích výkalů hodně napoví

Běžná psí stolice je hnědá, skoro jako čokoláda. Odstín se může lišit podle podávané stravy, například z červené řepy bude mít karmínový nádech, světlejší nebo tmavší barva se může odvíjet i od druhu granulí.

 

Krvavý průjem, krev v psích exkrementech: Krev ve stolici může znamenat krvácení dolní části trávícího traktu nebo zánět střev. Takový zánět může způsobovat psí kolitida nebo nádor, i když to nebývá příliš časté.

Černá barva psí stolice: Souvisí s krvácením v horní části trávicího traktu, například v žaludku nebo tenkém střevě. Podobně jako u lidí je černá stolice příznakem vředu horní části trávicího traktu.

Zelené výkaly: Může se tak projevit otrava u psa, ale zelená barva výkalů se taky odvíjet od problémů se žlučníkem. Nicméně u některých psů je zelenější stolice normální. 

Šedá, žlutá nebo oranžová: Tyto barvy jsou obvykle spojovány s problémy se slinivkou, játry nebo žlučníkem, ale u některých diet se vyskytují ve stolici běžně.

Bílá barva exkrementů: Bílé bobky u psa značí vysoký obsah vápníků a obvykle je můžete čekat po tom, co jste psovi dali kosti. Ale opatrně, krmení psa kostmi zvíře ucpe. Neděste se, pokud na sobě mají bílé výkaly u psa hlen.

 

Konzistence: Co znamená průjem u psa?

Jaká konzistence psích výkalů je v pořádku? Jako u většiny věcí i tady platí, že žádný extrém není správný. Stolice by neměla být úplně tvrdá, což způsobují granule, ale taky by po psovi neměla zůstat místo bobku loužička. Ideální stav je, když je psí bobek pevný, ale poddajný. Tvrdá stolice je známkou dehydratace a rychle strávené stravy s nedostatkem vlákniny. Vodnatá stolice u psa vypovídá o infekci, ale může být způsobena i tím, že se pes čistí.

Dlouhodobý průjem u psa může souviset se zánětlivým onemocněním střev, stavem spojeným s nevyváženým střevním mikrobiomem. Vědci se tomu snaží porozumět a najít řešení, vynalézt jakási psí probiotika. Dlouhodobý průjem je v každém případě důvod k návštěvě veterináře. 

Složení psího hovínka

Asi to není nejpopulárnější součást vlastnictví domácího mazlíčka, ale je to prostě důležité. Mrknout, co z vašeho mazlíčka vychází, vám může hodně napovědět o jeho zdravotním stavu. Zjistíte tak, jestli ním neprošlo něco, co nemělo, třeba kusy deky nebo kousky dřeva či plastu. Pokud vidíte v psím výkalu něco jako zrníčka rýže,má váš pes parazity.

 

Povlak okolo psí stolice

Psi při trávení vytvářejí hlen, to je normální. Produkuje ho dolní část střevního traktu. Má mu pomoct dostat ze sebe bobek co nejrychleji a nejsnadněji. Nadměrná produkce hlenu je ale taky zvěstí komplikací, může totiž upozorňovat na potravinovou intoleranci nebo chronické gastrointestinální problémy dolní části tlustého střeva. Pokud nacházíte výkaly pokryté hlenem častěji, poraďte se s veterinářem.Zpět do obchodu